Programa Özgü Ölçütler

Ölçüt 10: Programa Özgü Ölçütler:

Bölümümüzde Programa Özgü Öçütlerin sağlanması için yapılan çalışmalar aşağıda özetlenmektedir.  

MÜDEK Mühendislik Lisans Programları Değerlendirme Ölçütleri (Sürüm 2.1 - 23.12.2014)’ne göre Makine Mühendisliği Programına özgü ölçütler aşağıda sıralanmıştır. 

“Mezunların  aşağıdaki niteliklere  sahip  olduğu  kanıtlanmalıdır:  en  az  birinde  derinlik  kazanmak üzere, kimya  bilgisi  ve  matematiğe  dayalı  fizik  bilgisi;  çok  değişkenli  matematik  ve  türevsel denklemleri  de  kapsayacak  biçimde,ileri  matematik  bilgisi;  istatistik  ve  lineer  cebir  konularına aşinalık;  hem  ısıl  sistemler  hem  de  mekanik  sistemler  alanlarında,  bu  tür  sistemlerin  tasarım  ve gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere, çalışabilme becerisi”.

Bölümümüz öğrencilerine “kimya  bilgisi  ve  matematiğe  dayalı  fizik  bilgisi;  çok  değişkenli  matematik  ve  türevsel denklemleri  de  kapsayacak  biçimde,ileri  matematik  bilgisi;  istatistik  ve  lineer  cebir  konularına aşinalık“  konuları müfredatımızdaki ilgili dersler ile kazandırılmaktadır. Ölçüt kapsamındaki “hem  ısıl  sistemler  hem de mekanik  sistemler  alanlarında,  bu  tür  sistemlerin  tasarım  ve gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere, çalışabilme becerisi“ ise farklı derslerdeki tasarım projeleri ile kazandırılmaktadır. Burada mekanik sistemler ile ilgili tasarım projeleri  ME 3098 Machine Design Project ve ME 4031 Mechanical Sistem Design dersleri nde verilmektedir. 2016 – 2017 Bahar döneminde  ME 3098 Machine Design Project dersi kapsamında verilen proje için tıklayınız. Isıl sistemleri ile ilgili tasarım projeleri ise ME 3071 Heat Transfer ve ME 4031 Mechanical Sistem Design dersleri kapsamında verilen projeler ile sağlanmaktadır. Yine 2016 – 2017 Bahar döneminde  ME 3071 Heat Transfer dersi kapsamında verilen proje için tıklayınız. 2017-2018 yılında yapılan 1. bölüm kurulu kararıyla ısıl sistemlerle ilgili tasarım projeleri ME4083 Internal Combustion Engines I dersinde yapılmaya 2018-2019 güz döneminden itibaren başlanmıştır.

Yapılan bu çalışmalalar yapılan son MÜDEK değerlendirmesinde olumlu bulunmuştur ve bölümümüzün bu ölçüt kapsamında zayıflığı bulunmamaktadır.


Bu sayfa Mechanical Engineering tarafından en son 02.11.2019 13:14:03 tarihinde güncellenmiştir.

Makine Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM