Yurt Dışında Staj

Uluslararası Teknik Öğrenci Değişim Organizasyonu Yurtdışı Staj Çalışmaları

 

Türkiye, 1948 yılında 10 Avrupa ülkesinin inisiyatifiyle kurulan ve dünya çapında teknik ve sosyal paylaşımı amaçlayan IAESTE’nin 1955 yılından beri asli üyesidir.

 Milletlerarası Teknik Stajyer Öğrenci Mübadele si Birliği adı altında ülkemizde çalışmalarını sürdüren IAESTE Türkiye; akademik kurumlar, endüstri kuruluşları ve öğrenci çevrelerinin temsil edildiği bir ulusal komite desteğiyle çalışan staj değişim organizasyonudur.

IAESTE Türkiye, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı genel merkez liderliğinde, 50 üniversite temsilciliğinden oluşan bir yapıdır. Kuruluşundan bugüne kadar 10.000′den fazla Türk öğrenciye yurt dışında, ve yine 10.000’e yakın yabancı öğrenciye de ülkemizde staj imkanı sağlamıştır.

IAESTE kulübünün Marmara Üniversitesi temsilciliği bulunmaktadır. Bu temsilcilik (IAESTE – Marmara) her yıl Eylül ayından itibaren yine Marmara Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan IAESTE-Marmara Kulübü ile birlikte, Marmara Üniversitesine yurt dışından gelecek öğrencilerin ve üniversitemizden yurtdışına gidecek öğrencilerimizin staj organizasyonunu yapmaktadır.

IAESTE Türkiye Temsilciliği tarafından Uluslararası kurallara uygun olarak her yıl Eylül ayından itibaren yurt dışından gelecek öğrenciler için Türkiye sınırları içerisinde staj yeri temini öğrenci kulübü tarafından ilgili firmalar ile iletişim sağlanarak yapılmaktadır. Öğrenci kulübü üyeleri hazırlamış oldukları tanıtıcı sunum ile firmaları ziyaret ederek yurt dışından gelecek öğrenciler için staj yeri temin etmektedirler.

Üniversitemizden yurtdışına gidecek öğrenci sayısı, yurt dışından ülkemize getirdiğimiz stajyer öğrenci sayısı kadardır. Bu nedenle yurtiçinde yabancı öğrenciler için staj yapacak yer bulmak büyük önem arz etmektedir. Tüm öğrencilerimizin kulüp çatısı altında stajyeri arama çalışmalarına katılmaları gerekmektedir. Stajyeri bulunamadığı takdirde üniversitemizden de yurt dışına öğrenci girişi mümkün olamamaktadır.

Ayrıca IAESTE – Marmara üniversitemizden yurtdışına yabancı öğrenciler için temin ettiğimiz staj yeri kadar öğrenci gönderebilmek için faaliyetler yürütülmektedir. Bu faaliyetler kapsamında IAESTE – Marmara yurtdışına gitmek isteyen öğrencilerin geçmiş yıllara ait not dökümü ve ortalaması ile yabancı dil sınavı puanının ve kulüp içerisinde göstermiş oldukları faaliyeti esas alan kulüp faaliyet notu ile birleştirilerek elde ettikleri toplam başarı puanına göre IAESTE-Türkiye'ye bildirilmektedir. Staj yeri arama ve staja gidecek öğrencilerin işlemleri bu raporu takiben Şubat ayı civarında IAESTE-Türkiye temsilciliğinin uluslararası mübadelede elde ettiği kontenjanlara göre yurtdışı staj yerlerini seçmektedirler.

IAESTE A.s.b.l. hakkında detaylı bilgi için www.iaeste.org adresini ziyaret edebilirsiniz.  http://www.iaeste.org.tr/

http://www.iaeste.org/

 

Daha fazla Bilgi ve Sorularınız için: iaeste.marmara@gmail.com

 

IAESTE – Marmara Üniversitesi Temsilcisi: Prof. Dr. Nihat AKKUŞ  nihat.akkus@marmara.edu.tr

M.Ü. Uluslararası Stajyer Öğrenci Değişim Kulübü Safinaz ÖZDEMİR  safinazozdemir@gmail.com

 

IAESTE – Marmara

 

 


Bu sayfa Mechanical Engineering tarafından en son 16.03.2020 21:55:27 tarihinde güncellenmiştir.

Makine Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM