Formula G

Sons of The Sun... 


 MARTI and TOSBAA

Marmara University Solar Cars

 

Özellikle son yıllarda gittikçe önem kazanmaya başlayan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, gelecekte beklenilen enerji sıkıntısına alternatif bir çözüm yolu olarak gösterilmeye başlanmıştır. Her ne kadar ülkemizde bu konuda ciddi yatırımlar yapılmasa da başta Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – TÜBİTAK tarafından düzenlenen çeşitli aktiviteler aracılığıyla ülkemizde yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Şüphesiz ki güneş geleceğin en önemli enerji kaynaklarından biri olma yolunda büyük bir hızla ilerlemektedir. TÜBİTAK’ın girişimleri ile geçtiğimiz temmuz ayında ikincisi gerçekleştirilen Türkiye Güneş Enerjili Araba Yarışları bunun en somut adımı olarak göze çarpmaktadır. Tamamen üniversite öğrencilerine yönelik yapılan yarışların önemi her geçen gün biraz daha artmakta ve yaklaşan yarış tarihleri dolayısıyla da yarışlara katılacak olan takımlarda ayrı heyecanlar oluşturmaktadır.

Formula G 2006 Organizasyonu’na çeşitli üniversitelerden toplam 38 farklı takımın katıldığı göz önüne alındığında, yarışların üniversite öğrencileri arasında ayrı bir önem kazandığı da rahatlıkla görülebilmektedir. Yarışlar sayesinde öğrenciler hem güneş enerji sistemleri teknolojisinin geliştirilmesinde aktif olarak rol alırken hem de kendilerini üniversiteler arasında meydana gelen tatlı rekabetin tam ortasında buluyorlar.

Temmuz ayında yarışan 38 takımdan biri olan SOLAMAR Takımı olarak, yarışlarda üretilen MARTI isimli aracımız ile Marmara Üniversitesi’ni en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Yarışlara ilk defa katılmış olmamızın vermiş olduğu tecrübe eksikleri ve beklenmedik sebeplerden dolayı yarışlarda istediğimiz yerlere gelemesek de kazandığımız tecrübeler sayesinde önümüzdeki yarışın iddialı ekibi, hatta ekipleri olarak hedeflerimizi biraz daha genişlettik.

Önümüzdeki yarışlarda Marmara Üniversitesi, bu sene yarışan MARTI isimli aracımızın yanında, üretimi devam eden TOSBAA isimli aracımızın çalışmaları üstlenen iki farklı takım ile en iyi şekilde temsil edilecektir. Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak geçen sene başlayan çalışmalarımıza yarışlardan sonra da devam ederek önümüzdeki sene yapılacak olan yarışlara büyük bir ciddiyetle hazırlanmaktayız. Bir yandan kurallarda meydana gelen değişiklikleri araçlara uyarlamaya çalışırken, diğer yandan da geçtiğimiz yarışta kazandığımız tecrübelerimizi bir araya getirerek en iyi araçlara ulaşmaya çalışılmaktadır.

Gerekli desteğin verildiğinde neler yapabileceğini göstermeye çalışan öğrenciler olarak araçların üretimi sırasında ciddi engellerle karşılaşmaktayız. Yarışlara katılan her takımın yaşadığı sıkıntılardan biri şüphesiz ki araçta kullanılan sistemlerin temin edilebilmesi için gerekli olan maddiyatın sağlanabilmesidir. Üniversitelerin kısıtlı bir bütçeyle desteklediği takımların imdadına sponsorluk desteği veren çeşitli firmalar yetişmektedir. Bu sene yarışan MARTI isimli aracımız, Mercedes-Benz A.Ş. ve THY - Türk Hava Yolları başta olmak üzeri çeşitli firmaların destekleri ile üretilebilmiştir.

SOLAMAR Takımı ve NEBULA Takımı adı altında toplanan, Marmara üniversitesinin yaratıcı ve değişime açık öğrencileri olarak, aldığımız eğitimimiz ve ileriye dönük hedeflerimizin doğrultusunda üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeyi gaye edindik. Hedeflerimize ulaşabilmek ve taşıdığımız bayrağı bir adım öteye daha ileriye götürebilmek için her türlü desteği tüm kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz.

 

 

 


This page updated by Mechanical Engineering on 28.11.2015 22:43:38

Makine Mühendisliği

QUICK MENU